Tel.: 515 238 285
Drobečková navigace

Hrušovanská lékárna > Poradenství > Účinná síla meduňky lékařské (Melissa officinalis)

Účinná síla meduňky lékařské (Melissa officinalis)

       Meduňka lékařská, slovensky medovka lekárska, je vytrvalá vysoká rostlina, která může dorůst až 150 centimetrů. Její květy jsou bílé, vzácně pak růžové, žlutobílé či bleděmodré, a můžeme je vidět každý rok mezi červnem a srpnem. Co nám meduňku silně charakterizuje, jsou její listy, které mají příjemnou vůni po citrónu. Běžně v přírodě je můžeme spatřit ve Středozemí a Přední Asii, u nás pak v pěstírnách či zahradách, nebo v případě, že zplaní do přírody.

       Pokud bychom si meduňku chtěli pěstovat, musíme vědět, že je náročná na teplo a proto ji musíme vysadit na chráněných a slunných místech, jinak nám vymrzne (přes zimu ji musíme přihrnout hlínou nebo listím).

       Meduňka lékařská se využívá v domácnostech a ve farmacii - především její listy či nať. Zásada je sbírat je před květem. Hlavními účinnými látkami jsou silice a třísloviny, v menším množství pak hořčiny, flavonoidy a minerální látky.

       V domácnostech ji lidé pěstují i na zahrádkách, protože ji můžeme použít k přípravě jídel, jako jsou polévky, omáčky, hlavní jídla včetně masitých, saláty, majonézy, zálivky a octy. Hlavním faktorem je ona příjemná citrónová vůně a chuť. V lidovém léčitelství se z listů rovněž připravuje likér, který působí jako sedativum a hypnotikum.

       Ve farmacii je její využití široké. Často se používá do čajů a sirupů (extraktů), které působí zklidňujícím a uvolňujícím způsobem na náš organismus. V dnešní době plné stresu určitě pozitivní věc. Současně také zlepšuje průběh a kvalitu spánku.

       Nově se pak uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opar).